Kuidas Led Zeppelin varastas noore folkmuusiku loo

Võib tulla üllatusena, et Led Zeppelini repertuaaris mõjuval kohal “Dazed And Confused” on poolplagiaat, mille originaalne autor folkmuusik nimega Jake Holmes.

Legendaarse loo tegeliku autori CVse kuulub muuseas reklaamlugude kirjutamine Burger Kingile.

See on aegumatu lugu eelkõige Jimmy Page’i meeldejääva riffi, erilise õõtsuva rütmi ning Robert Planti võimsa vokaali tõttu. Kes on näinud lugu elavas esituses, teab, et just selle loo ajal haarab Page oma kuulsa viiulipoogna ning kasutab seda oma soolos.

Jimmy Page viiulipoognaga
Jimmy Page viiulipoognaga

Kui minna loo Wikipedia lehele, ilmneb aga, et lugu pole eelkõige sugugi Zeppelini oma:

“Dazed and Confused” is a song written and performed by Jake Holmes.

Jake Holmes. 1967
Jake Holmes. 1967

Sellest võib järeldada, et tegu on lihtsalt coveriga. Järgnevad read aga väidavad:

It was covered by the Yardbirds, and later reworked by Led Zeppelin

Kui uurida lugude autoriõigusi, siis aga ilmneb, et Holmesi ja Zeppelini versioonidel on täiesti eraldi autoriõigused. Led Zeppelini loo autoriks on märgitud ainult Jimmy Page.

Tõesti, kui kuulata Jake Holmesi samanimelist originaallugu, siis ilmneb, et Zeppelini versioon on märgatavalt sarnane. Riff, vokaalimeloodia ja rütm on vägagi äratuntavad:

Kui aga uurida Wikipedia artikli ajalugu, pole aga alati seda asjaolu teatud. Veel pikalt seisid Wikipedia artiklis read, et tegu on pelgalt Led Zeppelini looga.

Alles aastal 2010 tuli Holmes avalikkuse ette, kui kaevas asjaolude tõttu Jimmy Page’i kohtusse. Kuidas selline olukord sai juhtuda? Led Zeppelini lugu sai avalikkuse ees õige loo autori omaks alles 40 aastat pärast originaali loomist.

Yardbirdsilt märkamatult Zeppelini repertuaari

The Yardbirds on klassikaline rock-bänd, mis loodi aastal 1963 ning kestis aastani 1968. Võib öelda, et tegu on suhteliselt huvitava kireprojektiga, sest endiste liikmete nimekiri on tohutu ning bänd on tegutsenud taas, mitmekümne aastase pausi järel, aastast 1992 tänapäevani välja.

The Yardbirdsi mõju muusikamaailmale on väga eriline näiteks seetõttu, et sealt on läbi käinud kolm väga-väga suurt kitarrimängijat rock-muusikas: Eric Clapton, Jeff Beck ja loomulikult Jimmy Page.

Aastal 1967 sattus noor folkmuusik Jake Holmes Greenwichi külas soojendama just sel ajal tipus olnud The Yardbirdsi. Bändi tollane trummar on öelnud, et kui bänd kuulis Holmesi muusikat, otsustasid nad järgmine päev plaadipoest noore muusiku albumi osta. Seda kuulanuna, otsustasid nad, et teevad cover-versiooni loost nimega “Dazed and Confused”.

Loo kuulamisel selgub, et tegu on justkui üleminekuga Led Zeppelini versioonile. Lisatud on bändi seade ja elektrikitarri maik, sõnad on jäänud aga üldjoontes samaks. Video uurimisel selgub aga, et seda tuttavlikku käiku elektrikitarril mängib ei keegi muu kui Jimmy Page, tulevane elav legend Led Zeppelinis. Juba The Yardbirdsis mängis Page loo soolot oma erilise poognaga.

The Yardbirds koos Jimmy Page'iga (vasakult teine)
The Yardbirds koos Jimmy Page’iga (vasakult teine)

Aastal 1968 läks aga Yardbirds lahku. Page liitus samal aastal aga Led Zeppeliniga. Juba esimeses proovis haaras Page kitarri ja mängis just “Dazed and Confused” riffi sõnades bändikaaslastele: “See on lugu, mida ma tahan, et me esitaksime.” Page kirjutas loole uue lüürika ja muutis meloodiat. Lugu, nii nagu tunneme seda tänapäeval, sai debüütplaadile aastal 1969. Page aga ei olnud kuni aastani 2010 tunnistanud, kust inspiratsioon loo jaoks pärines.

Aastal 1990 küsiti Page’ilt loo päritolu kohta ning mainiti Jake Holmesi originaali.Legendaarne kitarrist vastas aga arrogantselt:

“Ma ei ole kunagi kuulnud mingist Jake Holmesist. Pealegi on minu riffid tavaliselt kuradima originaalsed.”

Holmes jäi lugu esmalt kuuldes tagasihoidlikuks. Alles aastaid hiljem (80ndatel) saatis Holmes Jimmy Page’ile kirja, kus nõudis end (igati õigustatult) loo kaasautoriks. Kirjale Page aga ei vastanud.

Jake Holmesi karjäär ei olnud pärast kuuekümnendaid eriti edukas. Pärast kolme ebaõnnestunud plaadiüritust, sai Holmesist reklaamlaulude kirjutaja. Tema loomet võis kuulda nii Gillete’i kui ka Burger Kingi reklaamides.

Alles aastal 2010 võttis Holmes nõuks (eeldatavasti ebaõnnestunud muusikukarjäärile tagasi vaadata) kaevata Jimmy Page kohtusse. Pole selge, miks võttis see aega 40 aastat. Seaduste järgi oleks Holmes saanud bändilt nõuda ainult kolme viimase aasta kahjud.

Aastal 2012 aga kohtuasi lõpetati eeldatavasti osapoolte kohtuvälise kokkuleppe tõttu. Led Zeppelin lasi samal aastal välja live-albumi “Celebration Day”, kus esmakordselt tutvustati loo autorit järgnevalt:

“Page; inspired by Jake Holmes”

Nii on jäänud avalikuks saladuseks loo “Dazed and Confused” õige päritolu. Led Zeppelini on enne ja pärast sedagi süüdistatud paljudes plagiaadijuhtumites. Asjaolust teadlikud nimetavad ühte suurimat bändi ajaloos mõnitavalt cover-bändiks. Fännid aga peavad süüdistajaid lihtsalt kadeteks laimajateks.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s